
.png)








FCI

Výživa štěňátek u nás:
Výchova štěňat zahrnuje více než jen jejich krmení. Štěňata mají mnoho potřeb. Potřebují slunce, čerstvý vzduch, pohyb, stimulaci, výcvik a kontakt s lidmi a ostatními psy. To také přispívá k jejich zdraví a vývoji a měla by se mu věnovat stejná pozornost jako jejich stravě.
Mnoho chovatelů se dnes snaží svá štěňata navyknout na pevnou stravu co nejdříve, aby ochránili matku nebo mohli štěňata nabídnout co nejdříve k prodeji, což považuji za vážnou chybu. Zdravá, přirozeně krmená fena by neměla mít žádné problémy s laktací a měla by mít možnost kojit svá štěňata tak dlouho, jak si sama zvolí. Obecně platí, že savec by měl kojit stejnou dobu, jako nosí nenarozené dítě; tedy pro psy do devíti týdnů. Mateřské mléko je stále nejlepší potravou pro štěňata a je důležité pro vývoj zdravého imunitního systému a zdravé střevní flóry.
Štěňata by měla být krmena výhradně matkou minimálně do konce třetího týdne života. S přikrmováním lze začít nejdříve od čtvrtého týdne. Správný čas se pozná, když štěňata projeví stále větší zájem o matčino krmivo. Vždy se snažím přizpůsobit vrhu a feně. Pokud štěňata projeví zájem o matčino jídlo, nebo začnou olizovat tlamu, když se vrátí od své misky, nabízím štěňatům poprvé dost tekutou kaši, aby byl přechod od sání k olizování a žvýkání snadnější.
K tomu používám čerstvé, neupravené kozí mléko, zahuštěné trochou medu, mouku z klouzavé jilmové kůry a pár kapek lněného, konopného nebo brutnákového oleje. Když štěňata tuto velmi tekutou kaši bez problémů olížou, zahustím ji dále mletými ječnými a ovesnými vločkami a trochou otrub. Pokud není možné sehnat čerstvé kozí mléko, lze použít i přírodní jogurt zředěný vodou.
Pasterizované a vysoce ohřáté kozí mléko je mrtvá potravina, která téměř neobsahuje žádné prospěšné vlastnosti čerstvého syrového mléka, a proto nepřispívá k dobrému zdraví. Obilí, nebo vločky, které krmíte, by také měly být pokud možno organické, nebo alespoň celozrnné produkty, které jsou schválené pro lidskou spotřebu.
Většina živočišných produktů jsou zdegenerované, levné odpadní produkty, které nebyly testovány na škodlivé látky. Obecně je důležité používat kvalitní a přirozené potraviny, aby nedošlo k překyselení organismu a zahlenění střev, protože takové prostředí slouží pouze k rozmnožování parazitů. Ideální pro zahuštění mléka je mouka z jilmové kůry, ječná mouka, kukuřičné mouka, maranta, proskurník a pšeničné otruby.
Od 4. do 5. týdne začínám přidávat maso. Používám mleté libové kuřecí, králičí, jehněčí, kozí nebo krůtí maso, zbavené kůže. Hovězím masem lze též krmit, ale ze začátku nedávám vnitřnosti, dršťky a velké množství tuku.
Masitá jídla a mléčně obilná jídla by měla být oddělena, tj. od 4. - 5. týdne kaše ráno a k obědu a maso večer.
V tomto věku již můžete nabídnout štěněti kosti ke žvýkání. Tyto kosti by však měly být poměrně velké, aby je štěňata nemohla spolknout. Ohryzáváním kostí se štěňata učí správným stravovacím návykům, péči o dásně. V tomto týdnu začínám přidávat ovce a zeleninu.
Příklad rozdělení jídla:
8:00 – kaše
12:00 – kaše
16:00 – maso
20:00 – maso
Ze začátku by se štěňatům mělo dávat najíst jen tolik, aby po jídle neměla viditelně kulaté břicho a měla stále trochu hlad. Je důležité, aby pokračovaly v kojení a nerostly příliš rychle nebo příliš neztloustly. Po jídle by také neměli být unavení; Správně krmené štěně je po jídle hravé a čilé. Pokud si štěňata hned po jídle lehnou ke spánku, snědla příliš mnoho. Reklamní obrázek tlustých kulatých štěňat NENÍ obrázkem zdravého psa!
Když je chrup štěňat kompletní, můžete je začít krmit syrovými, masitými kostmi. Ujistěte se, že kosti jsou syrové a tak velké, aby je štěně nemohlo spolknout, nebo rozemleté, aby je štěňata bez problémů sežrala. K tomu jsou zvláště vhodná kuřecí křídla a krky a telecí hrudní kost.
Krmte pouze syrovými kuřecími křidélky vařené kosti jsou životu nebezpečné!!!
Od 8. týdne života můžete v zásadě používat jídelníček pro dospělé psy s následujícími odchylkami:
-
Do 16. týdne krmte štěně kaší
-
Obsah kostí by měl být o něco vyšší
-
Jako hlavní zdroj masa/kostí používejte kuřecí křídla nebo krky
-
Podávejte denně kozí mléko
Na závěr bych Vás chtěla požádat, abyste se před očkováním štěňat seznámili s tématem očkování. Praxe očkování štěňat je stále častěji a proti dalším a dalším nemocem. Je to zdraví škodlivé a zbytečné. Pro vybudování zdravého a fungujícího imunitního systému má prvořadý význam vhodné ustájení a výživa. Časté očkování mění imunitní systém štěněte a může vést k dlouhodobým chronickým onemocněním.