top of page

Doplňky stravy

Snad nejčastější otázky a spory se týkají doplňků stravy. Pokusím se zde shrnout rady a zkušenosti svoje i ostatních a vysvětlit, proč něco ano a něco ne a k čemu je to všechno vlastně dobré.

Bílý jogurt - vhodnější je jogurt neslazený, ale jednou za čas něco sladkého pejskovi neublíží. Dobré jsou tzv. živé jogurty - s živými bakteriemi, které napomáhají upravit střevní mikroflóru.
 

Čerstvé kravské mléko - není pro psy vhodné, protože obsahuje bílkovinu, kterou pes neumí strávit a tak může způsobit průjem. Naopak třeba kozí mléko,koňské nebo různě upravené kravské mléko - acidofilní mléko, podmáslí nebo zakysanou smetanu občas dát můžeme.
 

Tvaroh - lepší je netučný (nikoli odtučněný), ale to záleží hlavně na kondici psa. Pokud potřebujeme aby trošku přibral nebo je v zátěži, můžeme dávat i tvaroh tučný.
 

Čerstvý sýr - čerstvým sýrem se rozumí přírodní, hrudkovitý, který není nijak ochucený. Klasické sýry typu cihla vhodné nejsou, protože obsahují hodně tuku a soli.
100g jogurtu, sýru, tvarohu  = 100g masa

 

Olej - rostlinný, nejlépe za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linoleovou, která má příznivý vliv na srst. Např. Konopný olej nebo olej z Ostropestřce mariánského, který má navíc silné detoxikační účinky. Slunečnicový, řepkový, olivový, brutnákový, lněný...olejů je celá řada. Stejně tak je vhodný olej živočišný - rybí,  který obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin - Omega 3 a Omega 6. Na trhu je i celá řada lososových olejů. Doporučuji kupovat ověřené značky s deklarovaným původem!

Olej podáváme asi 2-3x týdně.
 

Vajíčko - vajíčko je snad nejvíc diskutovaným doplňkem stravy. Dávat ho celé nebo jenom žloutek, bílek, skořápku??? Žloutek obsahuje velké množství luteinu (antioxidant) a má přiznivý vliv na srst. Bílek v syrovém stavu obsahuje protein Avidin, který narušuje vstřebávání biotinu (vit. H), proto bílek jedině vařený, protože působením tepla se avidin zničí. Bílek je cenným zdrojem bílkovin. A nakonec skořápka. Už dříve se psům dávaly skořápky jako zdroj vápníku. Výzkumy ale zjistily, že pouhé podání skořápky je k ničemu, protože organismus si neumí vápník "vytáhnout". Vajíčka podáváme 2-3x týdně.

Kvasnice - jsou cenným zdrojem vitamínů sk. B, ale i dalších vitamínů a obsahují hodně bílkovin (cca 46%). Mají příznivý vliv na kvalitu srsti, na trávení a podporují chuť k jídlu. Čerstvé kvasince mohou nadýmat a tak vhodnou alternativou je Pangamin, který je v tabletkách.

 

Mořské řasy - v přírodní formě jsou velice dobře stravitelné a obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů a aminokyselin. 

Přípravky na klouby - je jich velké množství a výběr je jenom na Vás. Určitě je vhodné je přidávat štěňatům a mladým psům ve vývinu (u velkých plemen až do 1,5-2 let), dále psům v zátěži a těm co nějakým kloubním problémem trpí. Osobně mám nejlepší zkušenost s hydrolyzovaným kolagenem + vit C.

 

Vhodnou "domácí" variantou je sulc z vepřových nožiček, Můžeme dávat každý den. Dá se skladovat v mrazáku.

Minerální přípravky - je jich velké množství a výběr je na Vás a konkrétních potřebách Vašeho psa. Při krmení čerstvou potravou je vhodné nějaký minerální doplněk 2-3x týdně podávat. Obsahují komplex vitamínů a minerálů bez kterých se pes neobejde. Velké množství cenných minerálů obsahují mořské řasy.

 

Pro štěňátka - při přezubování je občas nutné přidat doplněk s obsahem vápníku. Nikdy nepřidávejte samotný vápník!!! Zvolte vhodný doplněk, který obsahuje komplex minerálů a vitamínů. 

 

Detoxikace organismu - při přechodu na čerstvou potravu, po léčbě antibiotiky, po očkování, odčervení apod. je vhodné organismu pomoci dostat se do rovnováhy. Na toto jsou vhodné přípravky s obsahem Silymarinu (výtažek z Ostropestřce Mariánského) - např. Ostropestřcový olej. Dále jsou vhodné doplňky z konopí - Konopný olej nebo Konopná pasta A samozřejmě bylinky - domácí a nebo koupené. 

 

Vitamín C - pravidelné přidávání vit. C je sporné. Někdo tvrdí, že si tělo na "umělý přísun" zvykne a tak potom nemá potřebu využívat vit. C, který dostává v potravě. Určitě je ale vhodné ho přidávat v období růstu (tedy štěňatům a mladým psům) při  oslabení organismu, nemoci nebo při růstových a kloubních problémech - vit. C napomáhá vstřebávání vápníku. Vhodná je přírodní forma - Acerola

 

Sůl - přestože sůl do denního jídelníčku psa nepatří, alespoň 1x do týdne by měl špetku dostat. I sůl obsahuje pro organismus cenné minerály.
 

bottom of page