FCI
Krmení štěňat Barfem
Protože výživové potřeby štěňat a rostoucích psů jsou jiné, než u psů dospělých, musíme jim uzpůsobit množství i složení potravy.
Hlavním mottem při krmení štěňat a dorostenců by nám mělo být: MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE!!!
S krátkodobým nedostatkem se organismus vyrovná lépe než s nadbytkem. Platí to jak pro vitamíny a minerály, tak i pro množství potravy. Proto štěně, ve snaze dopřát mu, nepřekrmujte a zbytečně nepřidávejte velké množství různých doplňků stravy. Prostě všeho s mírou.
Poměry krmné dávky
maso - 70-80%
kosti - 30% z masové složky
přílohy - 20-30%
Jak je to s vápníkem ???
Největší starostí většiny majitelů štěňat krmených BARFem, je pokrytí denní dávky vápníku. Tato starost dosahuje vrcholu v období přezubování, protože si myslí, že v tomto období potřebuje štěně mnohem víc vápníku, aby se zuby správně vyvinuly. Ale ani v tomto období není nezbytné přidávat dávku kalcia. Pro správný vývoj zubů je potřeba více výživových látek, které jsou důležité a které mají v tomto období svůj osobitý význam - Kalcium, Fosfor, Fluorid a vitamíny - A, C a D.
Rozmanitá strava sestavená z čerstvých potravin (tedy BARF), která se v průběhu týdne (i víc) stává svojí variabilitou vyváženou, zabezpečí dostatek všech potřebných látek a zabezpečí tak správný růst zubů i kloubů.
denní potřeba vápníku na 1kg hmotnosti
dospělý pes - 50mg
štěně - 100 - 150mg
štěně v období přezubování - 200mg
Při zkrmování syrových kostí, kde má kalcium vysokou využitelnost, není vůbec problém denní dávku vápníku pokrýt. Už při zkrmení 10-ti procent kostí z celkové krmné dávky je potřeba vápníku plně pokryta.
Na příklad u štěněte o hmotnosti 10kg zabezpečíme denní potřebu kalcia zkrmením 112g kuřecích křídel, 80g kuřecích krků, nebo 41g hovězí hrudní kosti. Protože BARF jídelníček obsahuje kostí mnohem více, je starost o zabezpečení dostatečného množství vápníku neodůvodněná.
Nikdy samotné kalcium nepřidávejte!!!! Mohli byste tak nadělat více škody, jak užitku. Při krátkodobém nedostatku vápníku si organismus poradí, ale s nadbytkem si poradit nedokáže, a jeho nadměrné množství v potravě může způsobit závažná onemocnění. Koncentrace vápníku v krvi je regulována hormonálními mechanismy, ty jsou schopny si poradit s případným nedostatkem vápníku v potravě a zvýšit jeho vstřebávání ze zažívacího traktu. S nadbytkem si ale tyto mechanismy poradit nedovedou. Nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání kostí a chrupavek. Dochází ke zvyšování celkového objemu kostní tkáně, oddálení remodelace kostí, následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost a vzniká tzv. osteochondróza , to je závažné onemocnění kloubů mladých zvířat, které vede k rozvoji artrózy.
Další chorobou spojovanou s nadbytečným zkrmování vápníku je panostitida – akutní bolestivé onemocnění projevující se těžkým kulháním.
Obsah kalcia (přibližné množství!!!) ve 100g:
hovězí (jehněčí) hrudní kost - 14 000 mg
kuřecí stehno a skelet - 7 000 mg
kuřecí křídla a krky - 1 500 mg
vaječná skořápka - 34 000 mg
další potraviny bohaté na vápník - mořské řasy, petržel, fíky, řeřicha, brokolice, špenát, kapusta, celer, salát, kopřivy, pomeranč, ředkvičky, šípky....
Mléčné výrobky mají také vysoký obsah vápníku, ale také hodně fosforu a proto nejsou vhodné jako náhrada zdroje vápníku ve stravě. Mléčné výrobky v krmné dávce počítáme jako maso, nikoli jako kosti.
Štěňatům, která mají sklony k tloustnutí nedáváme žádné tučné maso a přílohy - vepřové maso, vemena, škvarky, ale ani tučné tvarohy nebo jogurty.
Naopak pokud potřebujeme, aby štěňátko trochu přibralo, tučných věcí se nemusíme bát (pokud je štěně dobře snáší).
Pokud štěně při výcviku odměňujeme pamlsky, počítáme při sestavení krmné dávky i s nimi - odečteme je (platí i pro dospělé psy).
U velkých plemen je vhodné až do dokončení růstu přidávat některý z kloubních přípravků - vhodný je kolagen, osobně nejlepší zkušenost mám s hydrolyzovaným kolagenem, k tomu na špičku nože vitamín C v prášku. Též sulcem z vepřových nožiček také nic nezkazíme.
Z dalších doplňků je vhodný Pangamin, minerální doplňky - kompletní doplněk pro štěňata se správným poměrem vápníku a fosforu Osteo, mořské řasy Ascokelp, nebo zvápenatělé mořské řasy.
Některá štěňata musíme kosti "naučit" jíst. Někteří jedinci je odmítají, jiní hltají v celku. Malým štěňatům můžeme kuřecí křídla, skelety nebo krky namlít, později nasekat a až časem dávat vcelku. Pokud štěně kosti hltá a nekouše, dáváme jen tak velké kusy, aby se nemohlo udusit.
Veškeré podrobné informace o krmení BARFEM čerpám na webu:
Krmení štěňat granulemi
Preferujeme výběr superpremiových holistických značek založených na jednom zdroji proteinu (obvykle jehněčím, jelikož drůbeží, či hovězí snadněji dráždí citlivé zažívání některých psů) a bez obilovin. Podávání výše uvedených doplňků krmiva jako je kloubní výživa, či doplňky pro zdravou srst se při krmení granulemi nevylučuje a ve většině případů se doporučuje. Vždy byste však měli znát složení krmiva i podávaných doplňků a zamezit případnému předávkování některou ze složek (vápník, některé vitamíny...).
Pokud se rozhodnete krmit výhradně granulemi, doporučuji přidávat kuřecí skelety, kuřecí. Či krůtí krky, jako doplněk minerálních látek, minimálně v období 3. – 12. měsíce věku
Bez ohledu na způsob kterým Vašeho psa krmíte, nikdy byste neměli zapomenout na dostatek čerstvé vody, ke které musí mít pes přístup po celý den (ne pouze v době krmení)! Vždy krmte svého psa nejpozději dvě hodiny před plánovanou fyzickou aktivitou, abyste zabránili vzniku případných zdravotních komplikací jako například život ohrožující torze žaludku psa apod. Důležitým aspektem krmení je také rozvržení počtu krmných dávek během dne, v závislosti na věku psa a jeho fyzické aktivitě. Štěňata ve věku do 6 měsíční štěně krmíme 3x denně a od 6 měsíců věku můžete Vašeho psa krmit 2x denně, s čímž je vhodné pokračovat i v dospělém věku. Dospělí psi vykonávající náročné fyzické aktivity mohou být krmeni 3 - 4x denně. Některé specifické zdravotní stavy u štěňat či psů mohou vyžadovat odlišnou frekvenci krmení a tento fakt byste vždy měli konzultovat s Vaším veterinářem.